KitchenDraw ile yeni proje oluşturma.YENİ PROJE OLUŞTURMA

Bu yazımda sizlere kitchendraw ile yeni proje nasıl oluşturulur onu anlatacağım.


Kitchendraw’ da proje oluşturmak için Dosya/Aç seçeneğine yada  butonuna basmanız gerekir. Bunun sonucunda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

yada,
Daha pratik bir yöntem olan klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Nasıl mı?
Klavyenizin " CTRL " tuşuna basılı tutup " N " harfine bastığınız taktirde proje bilgileri penceresine ulaşabilirsiniz.

Üstteki adımların herhangi birini uyguladıktan sonra alttaki pencere açılacak. Penceredeki gerekli alanları uygun bir şekilde doldurduktan sonra " Tamam " yazısına basıyoruz.
! Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus " Firma " alanını boş geçmemiz gerekiyor.
  
Bu menü müşterilerinizin adres, teslim adresi, telefon, projenin durumu vb... bilgileri girdiğiniz Ticari Bilgi menüsüdür. Burada bir sonraki aşamaya geçmek için Firma veya İsim seçeneklerden doldurmanız yeterli olacaktır. Bilgileri oluşturduktan sonra Tamam butonuna basın. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır.


   Bu menü programda kullanacağınız Kapak Modeli, Kapak Rengi vb.. özelliklerini belirleyebildiğiniz bir ekran. Bu ekranda bir çalışma yapmak zorunlu değildir. Burada direkt Tamam Butonuna basıpta bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Katalog olarak Türkiye’ de kullanılan ve Türkçe olan MUTFAK KATALOĞU V2 TR kataloğunu seçmelisiniz. Sağ tarafta ise istediğiniz bir kapak modeli seçebilirsiniz. İşlemleri yaptıktan sonra Tamam butonuna basıl ve bir sonraki aşamaya geçin.


   Bir sonraki menü olarak yukarıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekran sizin işinizi kolaylaştırır ve bir çok özelliği otomatik olarak yapabilirsiniz.. Her oluşan köşe için Dikdörtgen, Pahlama, Döndür özellilerini kullanabilirsiniz. Otomatik olarak Zemin ve Tavan kaplayabilirsizin. Bu ekranda çok girintili bir duvar oluşturamazsınız butonlar menüsündeki  butonuyla istediğiniz şekilde bir duvar oluşturabilirsiniz. Bu ekrandaki çalışmaları yaptıktan sonra Tamam’ı tıklatıyın.

   Proje alanınız ekrana gelecektir. Bu aşamadan sonra mutfağınızın özelliklerine göre bir yerleşim yapabilirsiniz. Öncelik sırası olarak sabit nesnelerden başlamanız daha doğru olur. Örneğin ilk olarak kapı ve pencereleri yerleştirelim. DUVAR ÜNİTELERİ kataloğunun KAPILAR bölümüne gelin ve istediğiniz bir kapı modelini seçin. Daha sonra Yerleştir butonunun altında bulunan Referans bölümüne referans alcağınız taraf Sol ise L, Sağ ise R bölümüne yazın ve alttaki resmin üzerine basılı tutarak duvarın üzerine kadar götürün ve bırakın, kapı otomatik olarak köşeden verdiğiniz ölçü kadar boşluk bırakacaktır. Aşağıda yaptığımız örnekte sol mesafe olarak 20cm boşluk bırakılarak yapılmış bir kapı örneği göreceksiniz. Yanı metotla pencereleri de yerleştirebilirsiniz.

   Şimdi de modüllerimizi yerleştirelim. Katalog menüsünden MUTFAK BANYO V2 TR seçeneğine gelin daha sonra bir alt seçeneği olan Alt Köşe Dolaplar bölümüne gelin. Programda referans alınması açısından köşe dolabıyla başlama size avantaj kazandıracaktır.  Modül listesinden size uygun bir modülü seçin ve istediğiniz gibi ölçülerini değiştirin. Daha sonra alt kısımda bulunan dolabın Ön İzlemesini yaptığınız resmin üzerine gelin ve Mouse’ un sol tuşunu basılı tutarak  istediğiniz köşeye götürün ve bırakın.


Önce
 


Sonra
 

              


   Yerleştirme yaparken  dolabın iki duvarada deydiğine dikkat etmelisiniz. Ne kadar deydiği veya yönü hiç önemli değil, Kitchendraw o modülü otomatik olarak köşeye alacaktır.
   Daha sonra dolabın yanına Ankastre Fırın koymak için Alt Dolaplar bölümüne gelin buradan Ankastre Fırın’ı seçin ve alttaki önizlemesinin üzerine Mosue’nin sol tuşuna basılı tutarak köşe dolaba ve duvara deyecek şekilde deydirin ve sol tuşu bırakın. Modül yine otomatik olarak yerleşecektir.


                 


Daha sonraki yerleşimlerde ise aynı mantık çerçevesinde sürükle bırak özelliğiyle modülleri istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.
Tasarımınız bittikten sonra Kitchendraw Taç, Tezgah, Işık Bandı ve Baza ‘yı otomatik olarak yerleştirir. Bunun için yapmanız gereken Proje menüsünden Otomatik Doğrusal Eşyalar seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.
   Çıkan menüde Taç, Tezgah, Baza, Isık bandı seçeneklerinin istediğiniz gibi renklerini bu aşamada da değiştirebilirsiniz. Taç ve Işık Bandı için istediğiniz modeli seçebilirsiniz. Baza yüksekliğini değiştirebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir özelliği kapatabilirsiniz. Yani sadece Tezgah özelliğini istiyorsanız Tezgah dışındaki tüm seçeneklerinin yanındaki ikonları kapalı hale getirin ve Tamam butonuna basın. Biz aşağıdaki örnekte olduğu gibi tüm seçenekleri aktif bırakalım ve Tamam butonuna basın. Çiziminiz aşağıdaki gibi çıkacaktır.

                     

Önce
 

Sonra
 


 Daha sonra Mutfağınıza dekoratif ürünler yerleştirmek için DEKORASYON kataloğundaki istediğiniz projeye yerleştirebilirisiniz.
Tüm bu aşamalar bittikten sonra tasarladığınız mutfağı ön görünüşten ve üst  görünüşten otomatik olarak ölçülendirebilirsiniz. Bunun için gerçek ön görünüş seçeneğine gelelim ve sırasıyla Düzen/Tümünü Şeç ve Seçimden Ölçü ye tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü alacaksınız.


                                

Previous
Next Post »