Sercan GEZEK Sercan GEZEK Author
Title: Kitchendraw dersleri - SEÇİM MENÜSÜ
Author: Sercan GEZEK
Rating 5 of 5 Des:
Ø   Taşı :  Seçilen nesneyi belirlenen yön ve mesafede yada belirlenen iki nokta arası taşır. Nesneyi belirlenen mesafede taşıma...
Ø  Taşı : Seçilen nesneyi belirlenen yön ve mesafede yada belirlenen iki nokta arası taşır.
Nesneyi belirlenen mesafede taşımak için ;
Nesneyi seçip  butonuna veya “Seçim/Taşı” seçeneğini tıklayın.Daha sonra nesne hangi yönde taşınacak ise  bu doğrultuda bir yön gösterin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu kısma nesneyi kaç cm taşıyacağınızı yazıp Tamam’ ı tıklayın.

            Nesneyi iki nokta arası taşımak için ;
Nesneyi seçip  butonuna veya “Seçim/Taşı” seçeneğini tıklayın. Daha sonra taşıyacağınız nesnenin hangi noktasından taşımak istiyorsanız Mouse’ un sol tuşuyla basılı tutarak nereye taşımak istiyorsanız o noktaya götürün ve sol tuşu bırakın. Karşınıza ölçü paneli gelecektir. Bu tarz taşımalarda ölçü gerekmediği için Tamam’ ı tıklamanız yeterli olacaktır.
Ø  Çevir : Seçilen nesneyi belirtilen açıda çevirir.
Bunun için nesneyi seçip  butonuna veya “Seçim/Çevir” seçeneğine tıklayın Daha sonra çevrilecek nesnenin merkezinden Mouse’un sol tuşuna basılı tutarak uç notaya götürüp bırakın. Mouse’ u hareket ettirdiğinizde dolabın merkezden sabit kalarak döndüğünü göreceksiniz. İstediğiniz yere gelip Mouse’un sol tuşuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir onay penceresi gelecektir. Açı size uygunsa Tamam’ı tıklamanız değilse istediğiniz bir açıyı yazıp Tamam’ı tıklamanız yeterli olacaktır.Ø  Çevir 90° : Seçilen nesneyi her basıldığında 90° çevirir.
Ø  Ters Yüz Çevir° : Seçilen nesneyi her basıldığında 180° çevirir.
Ø  Çevir (Aynala) : Seçilen nesneyi aynalama mantığıyla diğer tarafa yansıtır.
Ø  Kot.. : Seçtiğiniz nesneyi yada nesneleri girdiğiniz ölçü oranında kotunu (yerden yüksekliğini) artırır. Bu değeri ( - ) eksi bir değer girdiğiniz taktirde yerden yüksekliğini azaltırsınız.
Ø  Ölçü : Seçilen nesnenin tüm ölçülerini verir. Bu özelliği Tümünü Seç özelliği ile cok pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.
Ø  Gizle : Seçilen nesneyi gizler Gizlediğiniz bir nesneyi perspektif bakışta göremezsiniz sadece plan görüşünde görebilirsiniz.
Ø  Göster : Gizlenen nesneyi tekrar görünür hale getirir.
Ø  Aç : Seçtiğiniz nesnenin özelliğine göre animasyon özelliğini kullanılır. Örneğin bir kapaklı dolapta Aç’ ı tıkladığınızda dolabın kapağı açılacaktır veya bir lamba yerleştirdiğinizde kapalı olarak gelecektir, ve bunu açmak için bu özelliği kullanmanız gerekir.
Ø  Kapat : Aç özelliğiyle açılan bir nesneyi kapatır.
Ø  Grup : Sürekli birlikte kullandığınız nesneleri seçip bunu grup haline getirebilirsiniz. Bu sayede tek bir hamleyle grupladığınız tüm nesnelere müdahale edebilirsiniz.
Ø  Grup Çöz : Grupladığınız nesneleri tekrar ayırmak için kullanılır.
Ø  Çizim Modu : Seçtiğiniz modülün katmanlarını ve çizgi kalınlıklarını değiştirebileceğiniz bir ekran.
Seçilen nesnenin bilgi ekranını açar. Sağ tuş özelliklerindeki Bilgi seçeneğiyle işlevi aynıdır.
Tepkiler:

YAZAR HAKKINDA

İlgili İçerik

Yorum Gönder

 
Top