Sercan GEZEK Sercan GEZEK Author
Title: 2.1. Layer (Katman) İşlemleri
Author: Sercan GEZEK
Rating 5 of 5 Des:
2.1. Layer (Katman) İşlemleri Bu komut ile çizim alanında yeni katmanlar oluşturursunuz (Resim 2.1). Bu komuta ulaşmak için aşağıdak...


Bu komut ile çizim alanında yeni katmanlar oluşturursunuz (Resim 2.1).
Bu komuta ulaşmak için aşağıdaki yollardan birini kullanabilirsiniz.
Object Properties toolbar:
Format menu: Layer
Command line: Layer (veya transparent komutu için 'Layer kullanın)

Layer properties manager iletişim kutusunu görmek için properties araç çubuğundan layers aracına tıklandığı görülmektedir.
Resim 2.1

AutoCAD2000’de katman özellikleri Object Properties toolbar menüsünden değiştirilebilir. AutoCAD kullanıcısı istediği kadar katman oluşturabilir. Herbir katman bağımsız olarak hareket eder. Tüm katmanlarda güncel olan AutoCAD özellikleri geçerlidir. AutoCAD2000 de katman ismi 255 karaktere kadar yazılabilir. Oluşturulan her katman çizimin bir parçasıdır. Çizim esnasında katmanların görüntülenip görüntülenmemesi sağlanabilir.

Yeni bir çizime başlandığında 0 (sıfır) isimli bir katman otomatik olarak oluşur. Bu katman çizim esnasında silinemez. Yeni bir katman oluşturulup güncel hale getirilmedikçe çizilen tüm objeler bu katmanda çizilmiş olur. Oluşturulacak katmanlara renk, çizgi tipi, çizgi kalınlığı, yazdırma modülü, plot gibi değişkenler verilebilir.

Tepkiler:

YAZAR HAKKINDA

İlgili İçerik

Yorum Gönder

 
Top