Sercan GEZEK Sercan GEZEK Author
Title: Mobilya Teknik Resim Dersleri : İzdüşüm
Author: Sercan GEZEK
Rating 5 of 5 Des:
Okullarda işlenen teknik resim derslerine başlıyorum. Herkese faydalı olması dileğimle. İzdüşüm ve Epür düzlemleri Dik izdüşüm ...
Okullarda işlenen teknik resim derslerine başlıyorum. Herkese faydalı olması dileğimle.

İzdüşüm ve Epür düzlemleriDik izdüşüm metoduyla çizilecek cisim bu düzlemler arasına (1. bölgeye) konulur. Önden, üstten ve yandan geldiği kabul edilen dik ışınlarla düzlemler üzerine düşen kenarlar çizilir. Cisim kaldırılır.Her üç görünüşün de bir düzlem üzerinde belirtilmesi gerektiğinden düşey düzlem (A) yerinde kalarak, yatay düzlem (Y) yatay ara kesit etrafında aşğıya doğru 90° yatırılır. Aynı şekilde yanal düzlemde (P) düşey ara kesit çevresinde 90° açılırsa bütün düzlemlerin meydana getirdiği yüzey bir İZDÜŞÜM LEVHASI olur. Buna izdüşümlerin EPÜR durumu, bu üç düzleme de EPÜR DÜZLEMİ denir.
Gerek izdüşüm düzlemlerinin kenar cizgileri, gerek arkesitler teknik resimde birer tasırıdır, yardımcıdır. Biz önceleri bunlardan yararlanacak, tasarı geometri konumuzdan sonra, önce izdüşüm düzlemlerinin kenar çizgilerini, sırasıyla arakesitleri kaldırarak sadece gerekenleri, yani cismin görüntülerini (izdüşüm cizgilerini) bırakacağız.

Noktanın İzdüşümü


Geometrik tanımlara göre noktanın boyutları yoktur; sadece yeri vardır. Uzayda bulunan bir noktanın üç düzlemdeki izdüşümleri yine birer noktadır.
Tepkiler:

YAZAR HAKKINDA

İlgili İçerik

Yorum Gönder

 
Top